Estvillova metoda uspávání

16.5.2017

Nastal čas, kdy má jít vaše milované dítko spát a vy už se předem děsíte toho, jak to zase bude vypadat? Usíná vaše dítě špatně? Budí se v noci a trvá mu, než zase usne? Zmáhá vás tento dennodenní, často i několikahodinový boj? Tak je možná právě na čase vyzkoušet něco nového. Jestliže na vaše dítko nefungují třeba bylinky na uklidnění a nejste příznivci homeopatik, je tu Estvillova metoda. Je to metoda, která naučí vaše dítě usínat a klidně spát a funguje až u 96 % dětí.

Co je Estvillova metoda

Estvillova metoda je netradiční způsob, jak dítě naučit samostatně usínat. Je poměrně diskutovaná a kromě příznivců má i mnoho odpůrců, kteří tuto metodu neuznávají. Často se s negativním názorem můžete setkat i u dětského lékaře. Estvillova metoda naučí dítě klidně usínat a nepřerušovaně spát během dne i noci. Než se k této metodě uchýlíte, musíte být pevně přesvědčeni o její prospěšnosti vašemu dítěti i vám a váš názor by měli sdílet a akceptovat i ostatní členové rodiny či domácnosti.

Co je třeba k Estvillově metodě

Kromě odhodlání a přesvědčení je třeba si přichystat předměty, které budou vaše dítě provázet během spánku. Nejčastěji jimi jsou deka, dudlík a nějaký plyšák. Celkově by se měl zklidnit a ustálit režim dítěte, každý večer před spánkem by měl probíhat stejně. Časový rozvrh by se měl skládat z koupání, krmení a ukládání ke spánku. Je jedno jestli je dítěti půl roku nebo 4 roky, režim je třeba upravit u jakkoli starého dítěte.

V čem metoda spočívá

Při ukládání dítěte je třeba zvolit zklidňující činnost (třeba čtení pohádky), kterou budete provádět každý den. Po pohádce dítěti klidným a pevným hlasem během přibližně půl minuty vysvětlete, že nyní bude usínat samo a proč a odejděte z ložnice. Nyní zřejmě nastane odpor a vzdor v podobě křiku. Musíte být pevní, vytrvat a nenechat se vtáhnout do „boje“. Po nějaké době běžte k dítěti, znovu mu zopakujte kratší řeč ohledně usínání a odejděte. Tento scénář opakujte jak dlouho je třeba.

Estvill sestavil i časový harmonogram s rozestupy, kdy k dítěti chodit. Výsledky metody se většinou dostaví do týdne, ovšem každé dítě je jiné. Důležitá je opravdu vaše pevná vůle a vytrvalost, které zajistí klidný a nerušený spánek dítěti i vám.

Město pro děti