Jak dítko připravit na nástup do školky?

14.1.2017

Den nástupu do mateřské školky se blíží rychleji než voda. Zatímco až do dnešního dne jste byli se svým dítkem prakticky 24 hodin denně, najednou ho máte svěřit do rukou někoho jiného a nechat jej, aby ratolest svým způsobem formovala – nemluvě o ostatních dětech, které mají rovněž velký vliv. Nástup do mateřské školky je zatěžkávací zkouškou nejen pro batole, ale i pro jeho rodiče – těch se často zmocňuje strach, zda bude o jejich poklad dobře postaráno, zda mu bude poskytnuto vše, co potřebuje a zda ve školce vůbec bude spokojené.

Dobrý start je základem úspěchu!

Zatímco si lámete hlavu nad tím, zda jste zvolila dobrou školku a s dobrými učitelkami a prostředím, i vaše dítko začíná vnímat nastalé změny. Nemyslete si, že pro něho je tato událost jednoduchá – stejně jako vy se dítě musí smířit s tím, že s vámi nebude celý den, ale že bude muset trávit čas v jiném prostředí. Pamatujte, že se základ úspěchu ukrývá již na samotném začátku – tedy ve skutečnosti, jaký obrázek si ratolest o školce udělá hned od prvních okamžiků. Není tedy na škodu jej na nástup do školky připravovat a postarat se tak o to, že nakonec budete spokojeni všichni.

Jak dítko připravit na nástup do mateřské školky

Pokud má vaše dítko v nejbližších týdnech či měsících začít chodit do školky, nemůžete mu tuhle novinku oznámit až v den D, kdy jej necháte za branami centra. Chce to přípravu a to nejlépe s předstihem. Jak tedy na to?

·         Prohlídka školky

Nástupu do školky předchází zápis. Pokud budete mít tu možnost, vezměte své dítko a běžte se společně do školky podívat. Ukažte mu, kde mají děti skříňky s věcmi, podívejte se na hřiště a bude-li vám to umožněno, prohlédněte si i vnitřní prostory školky. Dítě se tak seznámí s prostředím a nebude to pro něho takový šok.

·         Povídejte si o školce

Doma si můžete s dítětem o školce povídat. Vyprávějte mu, co děti ve školce dělají, že si hrají, chodí na procházky a různě tvoří. Řekněte mu, že ve školce výborně vaří a paní kuchařky tam dělají moc dobré svačinky. Snažte se mu školku vybarvit v těch nejlepších odstínech, ať se může těšit.

·         Příprava na chvíle bez maminky

Být s dítětem po dobu mateřské dovolené den co den je vlastně příjemná povinnost každé maminky. Zatímco u malých miminek je to nutnost, když jsou děti starší, neuškodí jim, pokud je chvíli pohlídá někdo jiný. Tím můžete dítěti pomoci zvykat si na to, že mu nebudete vždycky po ruce a bude muset trávit nějaký čas bez vás. Pokud si to několikrát vyzkouší například u babiček, nebude to pro něho při nástupu do školky tak razantní změna.

·         Učení se samostatnosti

Čím více se bude blížit den D, tedy nástup dítěte do školky, tím více se snažte omezit vaši starost a naopak nechte dítko, aby bylo více samostatné – bude se mu to hodit. Ve školce se paní učitelky nemohou věnovat každému a pomáhat mu se vším, dítě tak potřebuje alespoň základy zvládat samo.

Město pro děti