Co s dítětem natrénovat ještě než půjde do školky?

5.11.2017

Ne nadarmo se říká, že teprve s dětmi si člověk uvědomí, jak strašně rychle ten čas plyne. Možná i vy máte doma drobečka, i kterého vám přijde, že jste si jej teprve včera donesli domů z porodnice a on je přitom ve věku, kdy již brzy půjde do školky. Uteklo to, viďte?

Než dítko půjde do školky

Ještě včera to bylo miminko, které se sotva umělo obrátit na bříško, a teď je to tříletý parťák, se kterým toho můžete tolik podnikat. Už teď řešíte, že vaše dítko půjde do školky a přemýšlíte, co by asi tak mělo před zápisem umět. Co kdybychom se na to teď společně podívali?

·         Veďte dítko k tomu, aby bylo samostatné

Samostatnost je jedna z klíčových dovedností, kterými by mělo dítko nastupující do školy disponovat. Proto nic neponechejte náhodě a s dostatečným předstihem samostatnost u vašeho dítěte trénujte. A nebojte se – že se bude umět samo obléknout, rozhodně neznamená, že vám předčasně dospěje a už vás nebude potřebovat. Dítě by se mělo umět samo obléknout – to můžete trénovat každé ráno.

·         Naučte ho lépe zvládat rána

Jestli bude pro vaše dítě něco opravdu nové, pak to budou ranní rituály. Možná jste se spolu během těch tří let poflakovali klidně až do oběda v pyžamu. A proč by ne? Vždyť jste neměli kam spěchat! Jenže s příchodem školky to bude jiné a dítko by na to mělo být připraveno. Mnohem lépe zvládne ranní rituály v podobě oblékání, čistění zoubků, snídaně a výpravy do školky, když to budete trénovat, nežli kdybyste jej pak pověstně „hodili do vody“.

·         Školka a stravování

Možná to u vás až do dnešního dne při jídle probíhalo tak, že se dítko koukalo na televizi a vy jste mu jídlo strojili až pod nos. Jakmile ale začne chodit do školky, bude muset být daleko více samostatné. Děti, které nastupují do školky, by měly zvládat jíst samy příborem – minimálně pak lžičkou. Měly by umět sami sobě nalít pití do hrníčku, odnést si po sobě talíř, utřít si ústa ubrouskem.

Město pro děti