Dítě se dokáže zabavit i s obyčejnými věcmi – neberme mu tuhle schopnost

28.6.2018

Spousta rodičů pod vlivem reklam a nátlaku okolí podlehne dojmu, že dítě musí mít jen ty nejpropracovanější a nejvynalézavější a nejkreativnější a také samozřejmě nejdražší hračky, které se dají na českém trhu potkat. Jenže, i když to na první pohled nevypadá nijak škodlivě, jde o dost zlý trend. Když dětem nedopřejeme kontakt s běžnými věcmi a jen jim podstrkujeme sofistikovaně zpracované plasty či plyš, v lepším případě dřevo nebo silikon, co z toho ve výsledku bude? Odpověď asi najdete sami.

Děti jsou vynalézavé

Děti přijdou na svět čisté a nezkažené vlivem moderní společnosti. Tedy téměř. Jsou schopné si hrát s kdečím. Stačí jim ke spokojenosti jen málo. Miminkům kapesník či plena, když jim rostou zuby, budou milovat gumové stěrky a dřevěné vařečky. Obzvláště ty vařečky, se kterými už pár let vaříte, takže mají dřevo nasáklé vůní cibulky, česneku, masa, papriky a dalších dobrot.

Děti si vystačí se lžícemi, plastovými talířky, pokličkami, kostkami, s trochou oblečení, proutěným košíčkem a spoustou jiných drobností, které doma denně používáme. Neskutečně tím rozvíjejí svou fantazii. A mohou i tu naši, když se k nim s hrou přidáme.

Neberme dětem obyčejné věci

Nikdo netvrdí, že musíme dětem dávat jen vařečky, kostky a stěrky. Ale rozhodně jim je neberme. A že pak máme v kuchyni málo použitelného nádobí? Nevadí. Stačí zavítat do domácích potřeb a doplnit domácí výbavu. Tesco leták nebo Pepco leták často nabídnou levné nádobí z přírodních materiálů.

A že o to nové nádobí děti zájem nejeví? Nedivte se, ještě nemá tu správnou chuť a vůni. Takže směle dejte dětem již zdomácnělé kousky a začněte vařit s těmi novými. A rozhodně se neciťte nijak provinile nebo jako špatný rodič. Vařečka a stěrka dají dítěti v raném věku mnohem víc než sebelépe propracovaná didaktická hračka. Nevěříte? Vyzkoušejte to!

A kdy začít s didaktickými hračkami?

Hned, jak je to podle informací od výrobce možné. Tyto hračky nejsou ničím špatným. Jen nesmíme uzavřít pouze do světa didaktických plastových a křiklavě barevných i hlasových hraček. Velmi bychom tím omezili vynalézavost a fantazii dítěte.

Ano, didaktické hračky učí naše děti mnoha schopnostem a dovednostem. Ale vcelku omezují fantazii. Většinou se totiž dají použít pouze jedním nebo dvěma způsoby. Proto střídejme vypracované hračky a obyčejné věci. Budeme pak překvapení, co všechno děti za pár let dokáží vymyslet, připravit, logicky pospojovat. A o to přece jde.

Město pro děti