Dětem už se jídlo nemixuje – jedí rovnou kousky!

6.3.2017

Pro miminko je prvotní a zároveň i nejdůležitější stravou mateřské mléko. Ne vždy ale mohou maminky kojit tak dlouho, jak by si představovaly a mnohé z nich tak přechází na umělé mléko. Pokud dítko není plně kojené, může od ukončeného čtvrtého měsíce dostávat příkrmy. Zatímco některé děti s první lžičkou mají problémy, jiné po jídle dospělých zatouží dříve. Jestliže vám vaše miminko naznačuje, že je připraveno okusit chutě, které se objevují na vašem talíři, pak mu je neupírejte – místo toho se seznamte s novou metodou Baby Led Weaning!

Co je to Baby Led Weaning?

 

Metoda Baby Led Weaning – zkráceně BLW – představuje dítětem vedené odstavování, při kterém se začíná s příkrmy. Jen pozor – jídlo se dětem nemixuje na kašičky bez jediného kousku tak, jak jsme byli až doposud zvyklí. Při BLW totiž od samého začátku svému miminku nabízíte celé kousky jídla. Dítko si jídlo ohmatá, následně ochutná, ožužlá a posléze rozmělní a spolkne. Cílem BLW je podpořit přirozený proces, kdy se dítě učí jídlo teprve rozkousat a až poté spolknout – v případě mixování je to naopak. Tam nejdříve děti pouze polykají a postupem času se musí naučit kousat.

Kdy s BLW začít?

 

Na začátku jsme nastínili, kdy je rozumně začít s prvními příkrmy. U kojených dětí se doporučuje začít kolem půl roku, ale některé maminky začínají i déle. U nekojených dětí, které jsou na umělém mléce, je tato hranice snížená na 4 měsíce. Rozhodnete-li se ale vyzkoušet revoluční BLW metodu, počkejte s tím v obou případech až do doby, kdy bude vašemu miminku kolem půl roku. Pokud vaše miminko v této době nebude mít zoubky, vůbec to nevadí.

Připravte dítěti dobré podmínky

 

Pokud chcete začít s BLW, měli byste svému dítku připravit vhodné podmínky. Nebudete se tak muset strachovat možného nebezpečí. Dítě by při jídle mělo sedět ve vzpřímené poloze, díky čemuž bude moci fungovat jeho dávicí reflex. Důležité rovněž je, aby všechno jídlo bylo správně připravené a upravené do podoby, ve které nebude moci dítku ublížit.

 

 

 

Město pro děti