4+1 rada jak dítě naučit chodit na nočník

31.12.2016

Naučit dítě na nočník rozhodně není snadný úkol. Mnoho maminek se na tento důležitý milník těší a již se nemohou dočkat dne, kdy jejich dítko poprvé na nočník posadí. Ačkoli každé dítko roste jinak a vyvíjí se jiným tempem, odborníci se shodují na tom, že není kam spěchat. Rodiče by neměli na děti tlačit ani tento krok nějak uspěchat. I tak ale jednou přijde den, kdy si řeknete, že právě teď nastala ta správná doma naučit váš poklad chodit na nočník. Ještě než tak učiníte, nechte si poradit v několika krocích, jak správně na to – bude se vám to hodit!

Rada první: nastavte řád

Pokud chcete dítě naučit chodit na nočník, pak nastavte nějakou pravidelnost. Je dobré dítko naučit, že se vyčurá ráno po probuzení, dojde si na nočník před odpoledním spánkem nebo před tím, než společně vyrazíte z domu.

Rada druhá: netrestejte

Děti se chození na nočník musí teprve naučit, ostatně jako všemu v jejich maličkém životě. Proto se může stát – a pravděpodobně se to i stane – že to dítko na nočník nestihne a nehoda je na světě. V žádném případě ale svou ratolest netrestejte!

Rada třetí: naučte se chválit

Naopak za každou dobře odvedenou práci dítko důkladně pochvalte a pochvalou rozhodně nešetřete. Jaká bude forma odměny, záleží čistě na vás.

Rada čtvrtá: vysvětlujte

Mnoho rodičů se dopustí té chyby, že dítku ve snaze udržet jej na nočníku co možná nejdéle, podává hračky, aby jej zabavilo. To je ale špatně. Jasně dítěti vysvětlete, že nočník není na hraní a dítě si tak nemůže na nočník sednout, bude-li se chtít dívat na televizi – nesmí si nočník plést se stoličkou.

Rada pátá: netlačte na pilu

Největším přešlapem, kterého se můžete dopustit, je tlačení na pilu. Možná už si budete přát, aby i vaše dítě umělo chodit na nočník, když děti od sousedů už to dávno umí a nevědomky tak na své dítě vytvoříte zbytečný tlak. Mohlo by se stát, že se dítko sekne a bude odmítat nočník používat. Naslouchejte proto svému pokladu, dítě vám dá najevo, kdy přišel ten správný čas.

Město pro děti