Vše, co musíte vědět o pennyboardu

23.9.2021

Zatímco pojem skateboard je známý úplně každému, včetně těch, co na něm nikdy nestáli, slovopennyboard se zatím do povědomí veřejnosti v takové míře nedostalo.

To se ale s největší pravděpodobností brzy změní, pennyboardy jsou totiž fenoménem posledních let a získávají si stále větší popularitu.

Co to ale pennyboard vlastně je? Jaká je jeho historie a co byste měli vědět, pokud si jej budete chtít pořídit?

Co je pennyboard a kde se vzal?

Pod označením pennyboard se rozumí malý skateboard s plastovou deskou (byť v širším pojetí se tak označují i prostředky s dřevěnou deskou). Pátrání po původu a historii pennyboardu nepřinese žádné velké překvapení.

V sedmdesátých letech se na trhu objevila malá prkna určená mladší jezdce. V roce 2010 potom došlo ke znovuzrození tohoto konceptu, kdy jej zkrátka ekonomicky dobře uchopil australský podnikatel Ben Mackay.

Všeobecná poptávka po „retro“ designu udělala z jeho pennyboardů, které se prodávají ve všech možných i nemožných barevných úpravách, nesmírně populární prostředek pro dopravu po městě a módní doplněk. Pennyboardy lze používat pro dopravu do školy či práce, jsou navíc lehké a dobře skladné, takže nezatíží ani školní tašku.

Pennyboardy dnes s oblibou využívají mladí i dospělí a stejně tak není problém sehnat pennyboard pro holku. Tato prkna mají zkrátka ráda obě pohlaví. Dá se říci, že v segmentu skateboardů jsou pennyboardy největším hitem současnosti a nejprodávanějším typem „prkna“.

Jak vybírat pennyboard?

Jak už bylo zmíněno, pennyboardy se dají vybrat v nejrůznějších barevných provedeních a designech. V tomto případě záleží samozřejmě na osobním vkusu, existují ale i objektivní kritéria, podle kterých pennyboard vybírat. Pennyboardy si lze navíc v některých obchodech sestavit podle vkusu, potřeb a požadavků zákazníka.

Pennyboardy jsou dostupné v několika velikostech, výběr konkrétního prostředku záleží na velikosti nohy zákazníka, na tom, jaké má požadavky na skladnost apod.

Co se koleček na pennyboard týče, vhodnější jsou vždy kolečka větší, která jsou rychlejší a mají lepší jízdní vlastnosti, byť za cenu pomalejšího rozjezdu. Rozhodně volte kolečka měkčí, polyuretanová.

Jízda je s nimi příjemnější, kolečka mnohem lépe překonávají překážky v podobě drobných kamínků, spár mezi dlaždicemi apod.

Velmi důležitou součástí jsou tzv. trucky, tj. podvozky. Právě na nich – resp. na části nazývané bushing – závisí, jak se bude s pennyboardem zatáčet. Měkčí bushing znamená snadnější zatáčení, byť se o něco zhorší stabilita. Naopak, tvrdší bushing znamená, že pro zatočení je třeba vynaložit trochu větší sílu.

Pokud není zákazník vyloženě zkušeným jezdcem a ví přesně, který styl mu vyhovuje, není od věci volit truck podle tělesné hmotnosti. Podvozky s měkčím bushingem jsou vhodnější pro lehčí jezdce, ti těžší se pravděpodobně lépe sžijí s tvrdším podvozkem. Zajímavý výběr pennyboardů od české značky Sulov najdete zde

Město pro děti