Správnému rozvoji grafomotoriky a jemné motoriky je důležité vést děti ke vybarvování, kreslení a stříhání. Hlavně v dnešní době plné nových technologií nezbývá na tyto činnosti často čas a hra s pastelkami jen obtížně konkuruje chytrým telefonům a tabletům. Práce s tužkou je ale pro správný rozvoj dítěte nepostradatelná a nedostatečně vyvinutá grafomotorika může dítě zbytečně brzdit v celkovém rozvoji. Hlavně na počátku školní docházky se může projevit horším rozpoznáváním písmen a pomalým psaním. To vše může dítě zbytečně demotivovat a působit zbytečné problémy.
Jak jednoduše procvičovat grafomotoriku
Pokuste se vést děti ke kreslení a vybarvování už od nejmenšího věku, velmi důležitý je při tom správný nácvik úchopu tužky. Existují pomůcky v podobě např. trojhranných pastelek, které dětem správné držení usnadní. Důležitá je také klasická spontánní hra nejen doma ale i venku. Podporujte dětskou fantazii a veďte děti ke hře, při které se mohou naučit manipulovat s různými předměty jako např. kostky, puzzle nebo stavebnice, venku dobře poslouží klacíky, listy a kameny. Dětem obecně také prospívá, pokud jim rodič co nejméně pomáhá s úkoly, které mohou zvládnout samy.

Když už papír a tužka nestačí
Bílý papír a pastelky samozřejmě plní nepostradatelnou funkci, jsou ale i jiní pomocníci, kteří dovedou děti namotivovat k dalšímu tvoření. Na trhu najdete pomůcky jako jsou různé kreativní sešity, sady na stříhání, kreslení, vyšívání a lepení, se kterými také můžete rozvíjet grafomotoriku. Odměna v podobě vlastního výrobku je pak pro dítě novou motivací.

Tvoření s Pipasikem
Mezi klasickou produkcí kreativních sešitů a omalovánek můžeme najít i českou značku, která se specializuje na edukativní hry a rozvoj grafomotoriky. Pipasik navíc klade velký důraz na celkové zpracování a ilustrace, takže nabízí i přidanou estetickou hodnotu. Tato značka papírových her je na trhu od roku 2016 a má ve své nabídce kreativní sady, sešity, sady na vyšívání a skládání nebo jednoduché puzzle. Na svých webových stránkách navíc nabízí i materiály zdarma ke stažení.
Věková skupina 3-5 let
Pro nejmenší děti je nejdůležitější nácvik úchopu tužky, nůžek, kreslení a procvičovaní manipulace s předměty a materiály. Pro tuto věkovou skupinu nabízí Pipasik například papírové skládačky ve formě lehkého origami, které si děti mohou podle jednoduchého foto návodu složit. V sadě je barevná i černobílá varianta. Sada MALÁ FARMA je tedy nejen klasické origami, ale i omalovánka zároveň.
Další oblíbenou grafomotorickou sadou jsou ZVÍŘÁTKA A SVETŘÍKY, v barevné obálce najdete 6 karet s otvory, plastovou jehlu a bavlnky. Děti mají za úkoly vyšít vzor na svetrech, do kterých jsou zvířátka oblečeny.

Výbornou pomůckou je kreativní sešit ČMÁROPIS, který je plný úkolů nejen na procvičování prvních linek. V tomto sešitu děti navíc poznají práci s nůžkami a lepidlem, naučí se základní geometrické tvary, barvy a počty. Úkoly v tomto sešitu nejsou záměrně pevně ohraničeny proto, aby zůstal co největší prostor pro dětskou fantazii.
Předškoláci, mladší školní věk
Větším dětem nestačí už pouhé procvičování základní dovedností. Proto má Pipasik ve svém sortimentu edici UČÍME SE HROU. Tyto kreativní sešity s přidanou edukativní složkou učí děti nenápadnou formou poznávat i okolní přírodu a svět kolem sebe. Protože se témata vztahují k nejbližšímu okolí mohou povzbudit i zájem pro další zkoumání venku.
Mezi nejprodávanější patří titul POZNÁVEJ PTÁČKY. Tento sešit je plný úkolů, které děti provedou celým kalendářním rokem z pohledu ptáčků. Uprostřed sešitu navíc naleznete pevnější listy, ze kterých můžete vyrobit poznávací karty ptáčků, které známe z našeho nejbližšího okolí nebo krmítka za oknem.

Na podobném principu fungují i ostatní sešity z této edice jako například MŮJ ATLAS HUB, z něj je možné vytvořit a slepit vlastní leporelo, které se dá dobře využít i na houbařské výpravě.