Na co si dát v zahradě pozor, než do ní pustíte děti

22.5.2020

Hrají si, skotačí a často vymýšlí různé hry, které by jim mohly ublížit. Řeč je o dětech v zahradě. Pokud plánujete založit rodinu a přemýšlíte nad úpravou pozemku kolem domu, zpozorněte. Postavit ratolestem na zahradě houpačku je sice dobrý nápad, nečekejte ale, že si budou hrát jen s ní. Dětský svět je plný dobrodružství a objevování nového. Na dospělých je, aby odstranili všechna možná nebezpečí.

I rostliny se musí chránit před nebezpečím, které pro ně představují býložravci. Proto velká řada z nich obsahuje jedovaté látky, které mají jedlíky odstrašit. To ale děti netuší a ve snaze ochutnat a poznat okolní svět se může přihodit velké neštěstí. Dávejte proto pozor na rostliny, které v zahradě máte.

Z léčivého lektvaru se může stát jedovatý koktejl

Všichni známe zlatý déšť neboli štědřenec svěšený. Žluté kvítky lákají děti ke hře, a přitom představují hrozbu. Už při pěti snědených kvítcích dítěti hrozí smrtelné nebezpečí. Stejně tak kdoulovec se svými plody podobnými jablkům dokáže nepříjemně podráždit jejich bříška.

Chutně vypadající červené plody tisu, květy zimostrázu nebo kuličky břečťan jsou přitom ideální ingredience pro přípravu čarodějných lektvarů a čajů na plyšový dýchánek. Dávejte, proto pozor s čím si děti hrají a vysvětlete jim, že své výtvory nesmí za žádnou cenu ochutnávat.

Zamezte pádu s měkkými plochami

Okolo houpačky nebo trampolíny by neměl být beton nebo dlažba, protože tady dost často hrozí pád dítěte. Hrací prvky proto umístěte buď na trávník, nebo je postavte na měkčené plochy určené pro dětská hřiště.

Pokud plánujete nové bydlení, při výběru rodinného domu dbejte i na výběr lokality. Zahrada sousedící s rušnou silnicí není pravé místo pro bezstarostné dětství. Podívejte se například na rodinné domy v Praze Stodůlkách.

Město pro děti