Malý kutil a první dílenské krůčky

29.9.2022

Nejen do školních osnov se znovu vrací nám známé dílny a pracovní činnosti. Kreativní myšlení a zručnost ale můžeme podpořit i v domácím dílenském prostředí. Pojďme si říci pár tipů, jak vše zorganizovat a na co nezapomenout.

Co vytvářet?

Začneme vůbec otázkou, co je vhodné a dostatečně zajímavé pro děti ve vztahu k činnosti se dřevem. Určitě počítejte s nutností dohledu a aktivní pomocí. Vyčleňte si proto dostatek času. Seznamte malé kutily se všemi nástroji, ale z hlediska bezpečnosti je nechte pracovat nejprve spíše s nástroji na opracovávání materiálu. Rašple, smirkový papír, natírání barvami… to jsou optimální nástroje a činnosti, se kterými je vhodné začít.

Nejvyššího zapojení a zájmu dětí docílíte u projektů spojených s výrobou hraček. Domeček pro panenky, garáž pro autíčka a jednoduché figurky. Jak pracovně, tak materiálně se nejedná o složité projekty a využití ve formě hraček je nejlepší motivací.

Bezpečné zázemí

Pracujeme v dílenském prostředí, které může být pro děti potenciálně nebezpečné. Před prací proto nezapomeňte připravit pracovní plochu, odstranit všechny nebezpečné chemikálie a ostré předměty, které standardně na pracovním stole můžeme nechávat.

Pokud plánujete malé pomocníky a kutily zapojovat častěji, bude nutné uzpůsobit celé prostředí dílny. Tedy veškeré tekutiny, které by mohly být nebezpečné, zajistěte ideálně do uzamykatelných prostor a zkontrolujte stabilitu nejen pracovního stolu do dílny.

Veškerý nábytek by měl být dostatečně ukotven a v ideálním případě veškeré volně ležící předměty nenechávat v otevřených policích či skříních. Bezpečnost malým pomocníkům, ale i vám zajistí například kovový nábytek, který je stabilní a nabízí možnost propojení s dalšími kusy dílenského nábytku. Takové sériové zapojení vám může rozšířit pracovní plochu a to bez nebezpečných přechodů a hrbolů mezi jednotlivými kusy.

Není-li doma prostor

Dílnu se vším potřebným samozřejmě nemáme všichni, stejně tak jako volný čas na přípravu a dohled nad malými řemeslníky. V takovém případě máme možnost porozhlédnout se po našem nejbližším okolí, neboť kroužky jako je malý modelář nebo dílničky nabízí mnoho školních institucí a také DDM či podobné organizace. Podpořit své dítě ve zručnosti tedy může opravdu každý!

Město pro děti