Jíme zdravě a hravě! Co udělat pro to, aby dítko jídlo bavilo?

24.1.2018

O dětech je známo, že jsou v jídle hodně vybíravé. Většina z nich dává přednost sladkým pokrmům a často pak přivádějí rodiče k šílenství, když díky své rozmlsaností odmítají jíst zeleninu. Nebo třeba ovoce – i s tím bývá často problém. Možná i vy máte doma malého vybíravce, kterému jen tak něco nevoní či nechutná a marně si lámete hlavu nad tím, jak jej k jídlu přimět. A víte co? My pro vás do dnešního článku ukryli několik rad – tak se mrkněte!

I jídlo může být zábava!

Máte doma dítko, které nad spoustou pokrmů ohrnuje nos, říká oblíbené „ne“ a odstrkuje talíř daleko od sebe. Zatímco dítě se očividně baví, vám začínají téct nervy. A přitom propadáte panice, protože už si nevíte rady, jak svou ratolest přimět něco sníst. Pamatujte, že i jídlo může být zábava a že děti daleko více slyší na formu hry, nežli na rodiči často používaný příkaz: sněz to!

Stačí zapojit trochu fantazie

Děti jsou prostě děti. Zkuste na ně jít chytře a s jídlem si vyhrajte. Zapojte fantazii a jídlo na talíři poskládejte do zajímavých obrazců nebo jej vyřežte do různorodých tvarů. Dá se takto pracovat nejen s ovocem a zeleninou, ale i s celou řadou jiných pokrmů. Inspiraci můžete hledat na internetu, kde najdete nespočet receptů i s ukázkou, jak může jídlo vypadat, aby děti neodradilo, ba naopak přilákalo jejich pozornost. Pokud bude jídlo vypadat zajímavě na talíři, bude mít dítko tendenci jej ochutnat.

Barva, barvy, barvičky!

Opět se vracíme k tomu, že jídlo musí být v dětských očích zajímavé. Nejenže tedy můžete vsadit na pestrobarevné pokrmy, ale můžete to dotáhnout k dokonalosti tak, že dítěti pořídíte veselé a pestrobarevné nádobí a příbory. Dítě bude daleko raději jíst z barevného talíře, který třeba bude mít nějaký netradiční tvar, nežli z nudné misky. Co myslíte?

Stejně jako vy

Určitě jste si všimli, že děti hodně okoukávají od svých rodičů, případně od starších sourozenců. Co to pro vás znamená? Že byste svému dítku měli jít příkladem. Jezte to, co dáváte jíst i dítěti. Pokud si budete pochutnávat na něčem jiném, kdežto dítěti naservírujete něco bez chuti, pak se dá logicky očekávat, že bude chtít ochutnat to vaše. Snažte se tedy jíst společně, ať dítě vidí, že se jeho jídlo neliší.

Město pro děti