Jak vybrat koloběžku pro děti?

7.12.2020

Máte doma malého nezbedu a přemýšlíte nad tím, čím ho letos potěšit pod stromečkem? Perfektním dárkem pro aktivní děti je koloběžka, která kromě pohybu nabízí i spoustu zábavy. Aby si dítě mohlo jízdu užívat naplno, je potřeba vybrat správný model.

Ať už máte s jízdou na koloběžce zkušenosti a chcete své dítko zasvětit do oblíbené zábavy, nebo si o koloběžku napsalo Ježíškovi, existuje řada věcí, které byste měli před nákupem zvážit.

Velikostně přiměřená věku dítěte

S dětskou koloběžkou je to jako s botami, taky nekoupíte o několik čísel větší, s tím, že do nich dítě doroste. Když bude koloběžka na dítě velká a těžká, dětem se s ní bude obtížně manipulovat. Špatné zkušenosti na začátku mohou děti od ježdění na dobro odradit.

Při výběru koloběžky pro děti se řiďte především jeho výškou, ale zvažte i jeho zdatnost a tělesnou konstituci. Zdatnější děti si hravě poradí i s větší koloběžkou, která mu i déle vydrží. Naopak drobnější děti budou snadněji ovládat menší koloběžku.

Nevíte si rady, jakou koloběžku pro své dítě vybrat? Zkuste se řídit následujícím příkladem: dítě vysoké 120 cm, zdatné a pohybově nadané může klidně jezdit na dětské koloběžce z kategorie 120–140 cm. Výšku řídítek nastavíte na minimum. U drobných dětí sáhněte spíše po koloběžce z kategorie 110–135 cm. Výšku řídítek pak nastavte zhruba doprostřed.

Nastavitelná výška řídítek

O tom, jak dlouho vašemu dítku koloběžka vydrží, rozhodne parametr minimální a maximální výšky řídítek. Optimální rozsah nastavení by se měl pohybovat v rozmezí 7–10 cm.

Výška a délka stupátka

Stupátko a jeho umístění určuje nášlapnou výšku, a to rozhoduje o tom, jak namáhavá bude jízda. Čím výše stupátko je, tím větší podřep musí dítě udělat. Dříve ho tak začnou bolet nohy, proto je tento parametr důležitý. Hledejte koloběžky s výškou stupátka 4–5  cm, která je pro děti ideální. U terénních koloběžek je pak vhodné volit výšku stupátka kolem 7 cm, která je dobrým kompromisem mezi průjezdností terénem a pohodlím.  

Délka stupátka souvisí s celkovou délkou koloběžky. Není potřeba, aby bylo příliš dlouhé a široké, stačí, když poskytne prostor pro jedno chodidlo a umožní střídání nohou. Ideální délka je do 35 cm a šířka o něco větší než bota. Stupátko by také mělo mít protiskluzové prvky, které zvýší bezpečnost při jízdě v mokru. 

Kolečka

Další věcí, kterou byste měli vzít v úvahu, je velikost koleček. Skládací koloběžky s malými kolečky jsou sice lehké a skladné, ale mohou být poměrně nebezpečné. Malá kolečka totiž snadno zapadnou do díry či výmolu. Ke kolizi tak může dojít i na obyčejné zámkové dlažbě, či dlažebních kostkách. Kromě toho mají skládací koloběžky i úzká řídítka, jsou tedy poměrně nestabilní.

Je proto lepší vybírat koloběžky pro děti s nafukovacími koly, které jsou sice trochu těžší, ale také stabilnější. Nafukovací kola si dobře poradí s výmoly, nerovnostmi i dlažebními kostkami. Jsou tedy vhodné na povrchy všeho druhu.

Brzdy a brzdové páčky

Koloběžka musí mít funkční brzdy, minimálně jednu. Brzdová páčka by měla velikostí odpovídat velikosti ruky dítěte. Důležitá je i možnost nastavit vzdálenost od kraje řídítek, aby na ni dítě pohodlně dosáhlo. 

Stejně jako u odrážedel nebo kol i u koloběžek je potřeba myslet na bezpečnost. Neměly by tedy chybět reflexní prvky, ergonomická madla i zapuštěné šrouby.

Město pro děti