Jak ušetřit při nákupu notebooku pro studenta?

12.9.2021

Téměř každý z nás se v životě potká s problémem, kdy bude pro svou ratolest potřebovat kvalitní notebook. A je logické, že při jeho nákupu se bude snažit hledat cestu, aby jeho peněženka co nejméně krvácela.

I proto jsme se rozhodli sepsat několik rad, které pomohou odpovědět na otázku: „Jak ušetřit při nákupu notebooku pro studenta?“. 

Základem je rozhodnutí

Hned v počátku je důležité se spolu s naším studentem rozhodnout, zda dá přednost notebooku nebo klasickému stolnímu počítači. Pro první zmíněný hraje hned několik výhod, mezi které můžeme zařadit:

  • jednoduchý přenos
  • dlouhou výdrž bez potřeby připojit do sítě
  • vřelé rozměry

Pokud k těmto výhodám přičteme možnost výběru velmi solidních parametrů výkonnosti a kapacity, pak je volba jasná a my nemůžeme jinak než doporučit přenosný počítač. 

Důležité parametry výběru

Pokud jste se rozhodli zakoupit studentský notebook, pak je třeba zauvažovat nad čtveřicí základních parametrů, mezi nimiž nechybí procesor, grafická karta, operační paměť a úložiště. 

Procesor

Asi nejdůležitějším parametrem výběru notebooku je procesor, který se podílí mj. na výkonu počítače a správném chodu jednotlivých aplikací a programů. Jeho součástí je jádro. Pro studentské účely, tedy ty vzdělávací, postačí dvoujádrový procesor, pokud však chcete vašemu dítku dopřát hraní her na notebooku, pak musíte volit minimálně „čtyřjádro“. 

Grafická karta

Druhou velmi důležitou součástí notebooku je grafická karta. Jde o zařízení, které pomáhá počítači správně zobrazovat obraz. Od jejího výkonu se odvíjí i rychlost práce na PC. Notebook pro školáka, který není určen k hraní her, může být vybaven grafickou kartou nižšího výkonu. 

Úložiště

V dnešní domě se na trhu objevují notebooky s úložišti typu HDD, SSD a SSHD. U tohoto parametru platí jednoduché pravidlo o kapacitě:

  • Čím vyšší kapacitu úložiště vyberete, tím více programů a souborů si student na disk uloží

Operační paměť

Podobně jako stolní počítače, tak i notebooky musí zahrnovat operační paměť, která slouží k uchování dat a spuštěných programů. Pro bezproblémový chod studentského notebooku postačí 4 GB RAM. Pokud budete náročnější můžete vybrat i přenosné počítače s dvojnásobnou i vyšší hodnotou operační paměti. 

Nižší cena = repasovaný notebook

Studentský notebook by neměl být příliš drahý, protože platí, že mladí jsou neklidní, a ne vždy se k zařízením tohoto typu chovají jako „v bavlnce“. Proto tu máme možnost nákupu repasovaných notebooků, které můžeme na trhu zakoupit i o desítky procent levněji než ty nové.

Jejich kvality se bát nemusíte, protože jde nejčastěji o zařízení, která pochází z předváděcích akcí nebo ukončených leasingů a splňují ty nejvyšší nároky na kvalitu. Před jejich puštěním do prodeje jsou podrobeny ostrým testům a v případě potřeby jsou vadné díly nahrazeny zcela novými. A navíc většina prodejců repasovaných notebooků dává záruku 1 rok, což není málo. 

Právě proto je ideální volbou pro studenty repasovaný notebook, který nezatíží rodinný rozpočet a splní i náročnější požadavky vzdělávacích institucí. Největší výběr v ČR najdete na stránce – Eurotech.cz.

Město pro děti