Co byste měli vědět o lesní školce?

17.4.2018

Když se řekne lesní školka, většina rodičů nemá sebemenší tušení, co si pod tím představit. Někteří dokonce začnou pochybovat o tom, jestli něco takového vůbec existuje a jestli to není pouhé pojmenování pro nějakou aktivitu. A víte co? Není. Lesní mateřská školka představuje stále oblíbenější alternativu klasické mateřské školky. Chcete se o ní dozvědět něco více? V tom případě čtěte dál!

Co je lesní školka

Lesní školka je vlastně taková mateřská školka, ve které bývá zpravidla maximálně 16 dětí a dva průvodci – učitel a jeho asistent. V lesní školce děti tráví maximum možného času venku, což má pozitivní vliv na jejich zdraví i psychiku. Jak jsme již zmínili o něco výše, je to jakási alternativa státní mateřské školky, která se liší v tom, že děti netráví čas mezi čtyřmi stěnami, ale opravdu jsou hodně venku, na čerstvém vzduchu a v přírodě.

Mají své zázemí?

Určitě vás teď napadla otázka, jestli děti v lesní školce mají nějaké zázemí, které by jim nabídlo prostor pro odpolední spánek. A odpověď? Samozřejmě! I lesní školky musí splňovat určitá pravidla, mezi nimiž je i nutnost zajistit dětem místo spánek a místo, kde budou trávit čas při nepřízni počasí. V případě lesních školek tohle zázemí zajišťují nejrůznější klubovny, jurty, chatky nebo maringotky, které jsou vytápěné a děti zde mají postýlky.

Je to povolené státem?

Myslíte si, že lesní školky vznikají tajně pod vidinou nějakého bláznivého dospělého, který si umanul, že si třídí lesní školku a půjde tak proti legislativě? Ale jděte, vždyť je to hloupost! Od 30. 12. 2016 mateřské školy již mohou vstupovat do rejstříku škol a školských zařízení jako plnoprávné mateřské školy, se specifikací LESNÍ. Lesní školky tak fungují úplně stejně jako ty klasické na základě Školních vzdělávacích programů, které vychází z Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání. Určitě se tak není čeho bát, vaše děti budou v dobrých rukou a určitě nebudou v žádném směru zanedbané.

 

 

 

Město pro děti