2+1 výhoda nošení dítěte v šátku

20.4.2018

Nošení šátku je v posledních letech obrovským trendem. Stále více maminek přichází nošení děti v šátku na chuť, samozřejmě jsou mezi nimi i tatínci, kteří kouzlu nošení podlehnou a společně s maminkou se v něm střídají – maminek je ale logicky daleko více. Určitě je dobré vědět, že nošení v šátku má nejen pro miminko, ale i pro maminku celou řadu výhod – a právě o tyhle výhody se teď s vámi podělíme v následujících řádcích.

Výhoda první: dítko se daleko rychleji uklidní

Pokud doma máte velmi plačtivé miminko, kterému stačí málo a začne kňourat, pobrekávat a být neklidné, pak byste měli uvažovat o pořízení odpovídajícího šátku. Je totiž dokázáno, že v šátku se děti dokážou daleko rychleji uklidnit a nemají potřebu plakat nebo se cítit rozmrzele. Mamina miminku voní, což je samo o sobě dost uklidňující, nemluvě o houpavých pohybech, na které bylo dítko zvyklé ještě v době, kdy bylo součástí maminčina těla.

Výhoda druhá: nevznikají problémy s kojením

Jasně, může být nespočet důvodů, proč se kojení nemusí podařit, nicméně i tak si stojíme za tím, že nošení dítěte v šátku výrazně podporuje laktaci. Věděli jste, že při nošení se do těla vyplavuje hormon zvaný oxytocin, který společně s prolaktinem stojí za tvorbou mateřského mléka a jeho spuštění? I když byste nemuseli mít problémy s kojením i když byste dítko nenosili, proč to pokoušet a riskovat, když je nošení tak příjemné a ještě k tomu prospěšné?

Výhoda třetí: volné ruce

Každá maminka nám dá jistě za pravdu, že mít volné ruce a moci tak vařit, uklízet nebo se třeba pohodlně najíst, je během mateřství nedocenitelný luxus. Když máte miminko uvázané v šátku, pak máte obě ruce volné a můžete se tak bez problému věnovat prakticky jakékoli aktivitě, aniž byste byli ve svém pohybu jakkoli omezovány. Nebude vám dělat problém uvařit, trochu doma uklidit, případně obstarat druhé dítko.

Město pro děti