Bezpečná domácnost pro malého objevitele

25.11.2017

Jakmile dítě dospěje do batolecího věku a naučí se lézt po kolenou, případně i chodit, začíná pro rodiče velmi náročné období. Nejenže jej odteď budou muset daleko více hlídat, nežli jak tomu bylo do chvíle, kdy jejich malý drobeček zůstal ležet tam, kde jej položili. Ale zároveň je potřeba zamyslet se nad tím, jestli je domácnost pro malého objevitele skutečně bezpečná. Jak je známo, dítka jsou velice zvídavá stvoření a nejvíce je zajímají věci, které pro ně vůbec nejsou vhodné a které by měly být zabezpečené. A teď ruku na srdce, milí rodiče: je vaše domácnost pro malého zvědavce bezpečná?

Dítě to vidí jinak nežli vy

Co se vůbec rozumí pod slovním spojením „bezpečná domácnost“? Možná nad tím teď přemýšlíte a říkáte si, co pro to můžete udělat. V první řadě je důležité uvědomit si jednu zásadní věc: dítě to vidí úplně jinak, nežli jak to vidíte vy. Pokud leze po čtyřech, má před sebou úplně odlišnou perspektivu a vidí tak věci, o kterých vy nemáte třeba ani tušení nebo vám nepřijdou tak nebezpečné. Schválně si proto klekněte na všechny čtyři a rozhlédněte se kolem sebe. Rázem totiž uvidíte, na co všechno dítě dostane, kam všude se může doplazit a jaké nástrahy jej na jeho cestě mohou potkat.

Bezpečí není jen o zásuvkách

Když se řekne bezpečná domácnost, většina rodičů se chytí toho názoru, že stačí zabezpečit zásuvky speciální krytkami, aby do nich dítko nemohlo zvědavě strkat prstíky ani jiné předměty. Jenže pozor, milí rodičové: bezpečí se rozhodně netýká jen zásuvek! Opět se vracíme k tomu, abyste se na to podívali z perspektivy vašeho dítka. Nebezpečí se ukrývá v ostrých hranách nábytku, nástrahou jsou i pokojové rostliny ležící na zemi nebo velmi nízko země, kdy některé jsou dokonce jedovaté. Myslet byste měli i na předměty, které se dají z dětské výšky snadno stáhnout, pozor na dečky, za které se dá zatáhnout a společně s nimi sesunout na podlahu i věci, jež jsou na nich položené.

 

 

Město pro děti