Rozšiřovat svým dětem znalosti hodící se do následujících let již od útlého věku je skvělým krokem pro jejich budoucnost. Pokud s vybranou problematikou sami zápolíte, anebo zkrátka nemáte potřebné zkušenosti, není nic lepšího, než se vzdělávat společně. Na jakou terminologii se vyplatí zaměřit?
Co má na starosti úřad práce?
Prvním důležitým vstupem do dospělosti je získání pracovní příležitosti, proto svému dítku můžete vysvětlit, co to je a jak vlastně vybraný úřad funguje. Vhodné je především vědět, jak a kdy se přihlásit na úřad práce, Chce-li žadatel získat zaměstnání. Obecně by se dalo říci, že je úřad práce vhodné navštívit ihned po skončení posledního pracovního poměru, případně po vychození příslušné školy. Podmínky, jak a kde se na úřad práce přihlásit, se však mohou ve vybraných případech různit.
Kromě toho, že se dají úkony vyřešit osobní návštěvou úřadu práce, lze spoustu z nich v dnešní době již provést online. Zapotřebí k tomu je však zřízená datová schránka, případně e-mail s elektronickým podpisem. Úřad práce je nejen místem, které práci zprostředkovává, ale také záchranou v momentě, kdy zaměstnání z jistých příčin ihned najít nelze. V této chvíli přichází na scénu podpora nezaměstnanosti, která je jistým druhem podpory od státu.
Jaké jsou možnosti finanční podpory?
Ve chvíli, kdy se člověk nachází ve složitých životních situacích, je častokrát možné obrátit se na pomoc od státu, konkrétním příkladem je ošetřování člena rodiny po vážném úrazu nebo při závažném onemocnění. Zažádat si o finanční podporu spojenou s ošetřováním člena rodiny mohou jak přímí příbuzní, tak také manželé, anebo někdo, kdo žije s pacientem ve společné domácnosti, jednat se tak může například i o registrovaného partnera. Ošetřovné je pak jistou náhradou pravidelné mzdy, kterou běžně ošetřovatel získává v zaměstnání. Velmi častou státní podporou je pak také zmiňovaná podpora v nezaměstnanosti nebo sociální dávky určené například matkám samoživitelkám nebo seniorům.
Užitečné rady do školních lavic
Ačkoli spoustu matematických úloh lze provést na kalkulačce, anebo s pomocí internetu, některé výpočty se přeci jen vyplatí ovládat z hlavy. Užitečné budou nejen ve školních lavicích, ale také následně v životě. Jednat se může například o výpočet váženého průměru známek, díky kterému budeme schopni odtušit, jaká známka na nás bude čekat na vysvědčení. Velmi jednoduše se průměr počítá ve chvíli, kdy mají všechny známky stejnou hodnotu, k tomu však ve školách příliš často nedochází, proto přichází na scénu vážený průměr známek. Další, podobně užitečnou znalostí, je počítání s procenty. Výpočet procent se hodí ovládat především pro získání informací o výši slevy na nákup, o výpočtu zisku a ztrát nebo při zjišťování úrokové sazby spojené s bankovními či nebankovními půjčkami.