Kdy je vhodný čas na první dětské hodinky a podle čeho je vybrat?

20.6.2022

Čas je důležitý pro všechny. Každý se potřebuje podívat na hodinky, aby zjistil, za jak dlouho konečně může jít z práce domů, za jak dlouho začíná setkání s přáteli nebo kolik času zbývá do odjezdu vlaku. Kdy je ale vhodný čas pro pořízení hodinek dětem a podle čeho hodinky vybrat?

Proč dětem pořídit hodinky?

Důvodů, proč dětem pořídit hodinky je hned několik. Rodiče mají často pocit, že vše vyřeší mobil. Ano, i tam sice lze kontrolovat čas a děti tak budou vědět, v kolik hodin se mají vrátit například z nedalekého hřiště. Hodinky jsou ale nenahraditelné.

TIP: Věděli jste, že dětské prolézačky mohou pomoci dětem s rozvojem nejen motorických schopností?

Hodinky na rozdíl od chytrého telefonu nemusíte pokaždé vytahovat z kapsy, když chcete jen zkontrolovat čas, stačí se podívat na zápěstí.

Navíc ve školách je většinou používání mobilů při výuce zakázáno a tak mít hodinky pro rychlou kontrolu času například při písemce může být pro vaše děti výhodou. A kromě toho, z telefonu se děti ručičkové hodiny většinou nenaučí.

Vlastnit hodinky navíc může děti ještě více podpořit k rozvíjení vlastností, jako je zodpovědnost a samostatnost. Mají na své ruce něco cenného, drahého, co by se jim nemělo ztratit, co mají hlídat. Většina dětí je také na své hodinky pyšná, přibližují je totiž do světa dospělých.

V kolika letech pořídit dětské hodinky?

Otázkou zůstává, v kolika letech je ten správný čas na pořízení prvních hodinek. Odpověď nabízí psychologie. Od kolika let děti začínají vnímat čas?

Děti se učí vnímat čas už od narození, ale velmi pozvolna a dlouho děti žijí pouze tím, co je teď a tady. Pojmy jako minulost nebo budoucnost jimi zůstávají nepochopeny. S vnímáním času pomáhá vlastní zkušenost.

Jako první děti začínají rozlišovat pojmy jako ráno, večer, den a noc. Pojmy jako včera, dnes a zítra děti začínají plně chápat až kolem 5. roku věku a pro mnoho předškoláků bývá stále obtížné naplánovat si činnosti tak, aby je stíhaly včas dokončit.

Představa o přesném čase v rámci dne, o minutách, hodinách, týdnech nebo měsících se u dětí upevňuje až v průběhu školní docházky.

Ideální čas pro pořízení dětských hodinek nastává tedy nejdříve s nástupem do první třídy a v průběhu prvního stupně základní školy.

Jaké hodinky dětem pořídit?

Nadešel ten správný čas pro výběr hodinek? Pokud jste se už začaly po nějakém tom kousku na ruku vašeho dítka porozhlížet, jistě jste zjistili, že nabídka je široká. A co teď? Existují vodítka, která výběr hodinek ulehčí?

Ručičkové nebo digitální?

Napadlo by vás, že spousty dětí v Česku dnes už neumí přečíst klasický, ručičkami udávaný čas nebo jim tento zápis času dělá potíže? Doba jde kupředu a pravdou zůstává, že na většině míst už se setkávají spíše s digitálním časem.

Při pořízení klasických analogových hodinek se tak může stát, že dítě nebude ručičkovému zápisu vůbec rozumět a bude mu dělat problémy nebo mu takové hodinky budou připadat zastaralé.

Záleží jen na vás, jestli tedy rovnou přejdete k digitálním nebo chytrým hodinkám, které dnes nabízí mnoho doplňkových a zábavných funkcí, nebo se budete alespoň s těmi nejmladšími chtít naučit číst klasické ručičkové hodinky – určitě se totiž stále jedná o důležitou dovednost, která podporuje například i kognitivní vývoj a rozvíjí vizuální dovednosti.

TIP: Jak zařídit dětský pokoj tak, aby měli děti prostor na hraní a rozvoj?

Design hodinek

Aby děti hodinky rády nosily je třeba, aby se jim především líbily. Hlavně mladší děti mají rády hodinky ve svých oblíbených barvách, s oblíbenými filmovými nebo pohádkovými postavičkami, popř. s nějakou další vychytávkou, například led podsvícením.

Postupem času, jak se blíží puberta, děti obvykle stále více tíhnou k minimalistickému a čistému stylu a radost jim udělají hodinky připomínající ty pro dospěláky.

Vlastnosti hodinek

Jaké vlastnosti by měly hodinky mít? Nezapomínejte na to, že i když dětem vysvětlíte, že jsou hodinky drahé a měly by se k nim chovat hezky, pořád to jsou děti a učit se opatrnosti a zodpovědnosti přináší také své oběti.

Dětské hodinky by proto měly být co nejodolnější. Pořiďte dětem hodinky vodotěsné nebo nárazuvzdorné, ať nemusíte každý půlrok kupovat nové.

Vlastnosti chytrých hodinek

Pokud se rozhodnete pro chytré hodinky, využívat můžete i jejich dalších funkcí než jen hlídání času. Oblíbená mezi rodiči je GPS navigace. Rodiče tak mohou mít přehled o pohybu svých dětí díky přenosu aktuální polohy hodinek.

TIP: Zvýšit bezpečnost dětí můžete i jinak než GPS navigací v hodinkách. Nezapomeňte děti na hřiště vybavit reflexními páskami pro vyšší bezpečnost.

Některé chytré hodinky navíc umožňují také posílání zpráv nebo volání a mohou tak úplně nahradit mobilní telefon.

Alena Mrvíková, PoctiveSEO.cz

Město pro děti