Konečně můžeme v našich životech opět přivítat dlouho očekávané horké letní dny. Stejně tak jako jsme se na ně těšili je však vzápětí budeme jisto jistě proklínat. Jednou z věcí, která je spojena s parným počasím je potřeba neustále se ochlazovat – ať už zvenku (pomocí ledových koupelí a studených sprch) nebo zevnitř (pomocí vychlazených nápojů a studené kuchyně).
Není určitě žádným tajemstvím ani překvapením, že v létě vyhledáváme převážně studenou kuchyni, nemáme chuť na horké polévky nebo mnohdy ani na jinak tepelně upravené pokrmy. Ne nadarmo se tedy červenec a srpen často označují jako doba salátová.
Saláty jsou skvělým způsobem, jak naše tělo ochladit, protože ve většině případů bývají spíše ve studené formě, a navíc naše tělo většinou nezatěžují v tom smyslu, že by nám pak trvalo několik hodin strávit jejich obsah – jsou lehké, vydatné a zdravé. Pokud máte obavu, že vás obyčejný salát nemůže zasytit, stačí se pečlivěji zamyslet nad jeho obsahem a doplnit všechny makroživiny tak, aby byl dokonalou pestrou a výživnou tečkou na konci náročného pracovního dne.
Co byste rozhodně do svého salátu měli přidat, aby měl opravdu grády?
- Luštěniny. Jsou syté a mají spoustu vitamínů a minerálů. Některé mají i skvělé barvy a na talíři působí hravě. Použijte třeba červenkou čočku, černou čočku, bílé nebo červené fazole.
- Náhražky masa. Ne vždy máme chuť na masové pokrmy, proto se odvažte s opečenými kousky tofu, sójovými nudličkami, tempehem nebo třeba tofu párkem s příchutí.
- Posyp. Každá salátová miska by rozhodně měla mít bohatou posypku. V případě, že chcete ještě posílit zdraví svého organismu, nezapomeňte přidat dostatek oříšků a semínek – třeba sezamová, konopná, lněná nebo dýňová. Skvělou volbou jsou rozhodně také mungo klíčky.
- Zálivka. Tu můžete vytvořit například z medu, sójové omáčky a olivového oleje. Nebo smícháním olivového oleje s trochou dijonské hořčice a citrónové šťávy.