Web o zábavě a kultuře pro rodiče s dětmi od 3 do 15 let

Titulní stránka Výlety s dětmi Plzeňský kraj
▼Reklama

Plzeňský kraj

hradvelharticeNajdete tu jedno z nejvýše položených hradišť v Čechách (Sedlo u Sušic), na Šumavě pod Špičáckým sedlem vede nejdelší železniční tunel v Čechách (1747 m) a rozhlédnout po kraji se tu můžete z nejvyšší kostelní věže v Česku. A na závěr si můžete poslechnout jeden z nejstarších lidových nástrojů – dudy a pochutnat si na Domažlických koláčích!

Plzeňský kraj se rozprostírá na jihozápadě republiky a svou rozlohou je třetím největším v ČR. Na severozápadě sousedí s Karlovarským krajem, na severu s Ústeckým krajem, na severovýchodě hraničí se Středočeským krajem, na jihovýchodě s Jihočeským krajem. Nejdelší úsek společné hranice má s německou spolkovou zemí Bavorsko (Bayern) na jihozápadě. Centrem kraje je město Plzeň, z dalších významných měst jmenujme např.: Klatovy, Domažlice, Tachov a Rokycany.

Podstatnou část kraje vyplňuje Plzeňská pahorkatina, na severovýchodě se nachází Plzeňská kotlina a ze Středočeského kraje sem zasahují Brdy. Nejvýše sahají pohraniční hory Český les a část Šumavy. Na Šumavě leží i nejvyšší bod kraje. Nejdůležitějším chráněným územím je Národní park Šumava, jehož část do Plzeňského kraje zasahuje. Většinu území kraje odvodňuje řeka Berounka, která vzniká v Plzni soutokem Radbuzy a Mže. Část Klatovska a Sušicko odvodňuje Otava. Krajinu obohacují též četné vodní plochy jako je Hracholuská přehrada na řece Mži, soustava Boleveckých rybníků na okraji města Plzně, rybníky jižního Plzeňska a řada jezer ledovcového původu - Černé jezero, Čertovo jezero či Prášilské jezero... (celý článek o kraji naleznete zde)


Tipy na výlety pro rodiny s dětmi v Plzeňském kraji:

 

Hrady a zámky
Návštěva hradu či zámku je velmi častým výletním cílem rodin s dětmi. V Plzeňském kraji byste neměli minout hrad Švihov či Kašperk. Speciální prohlídkový okruh pro dětské návštěvníky mají připraven na hradě Kašperk. Seznam všech veřejnosti přístupných hradů a zámků Plzeňského kraje naleznete zde.

 

Když je v Plzni slunečno...
Plzeň je město, které na děti nezapomíná. Rodinný výlet právě do tohoto města je vždy ta správná volba. Kromě známé ZOO a Dinoparku je zde řada dalších míst, kde se vaše děti skutečně vyřádí. Více informací naleznete zde.

 

...a když v Plzni prší
Počasí výletům nepřeje? V Plzni to nevadí! Vypravte na některé z mnoha míst, kde se budou vaše děti skvěle bavit bez ohledu na počasí. Navštivte Techmania Science Center, Muzeum loutek, Muzeum strašidel či Dům pohádek. Více informací naleznete zde.  

plzenzapadoceskemuzeum

Plzeň - budova Západočeského muzea

 

Muzeum hraček Měčín
Poutavou sbírku českých dřevěných hraček ze Skašova můžete vidět v Muzeu hraček v Měčíně na Klatovsku. Výroba dřevěných hraček v nedalekém Skašově má velkou tradici - první zmínky pocházejí už z počátku 18. století. Více informací naleznete zde.

 

Zábavní park v Nepomuku
Každoročně od dubna do září je v Nepomuku poblíž motelu Pyramida otevřen rodinný zábavní areál, kde na ploše s rozlohou cca 10.000 m² najdete velké množství atrakcí pro malé i velké návštěvníky: houpačky, klouzačky, prolézačky, pískoviště, trampolíny, ale i tenisové kurty, šipky, kuželky nebo třeba ZOO koutek. Více informací naleznete zde.