Soukromá nebo státní školka. Představme si pro a proti

5.11.2016

Jakmile dítko dospěje do věku, kdy je možné jej přihlásit do školky, začnou si jeho rodiče pokládat otázku: soukromá nebo statní? Ono co si budeme nalhávat: v současné době je mnohdy opravdu velký problém dítko do státní školky vůbec dostat. A už vůbec neplatí představa, že si s nedostatkem volných míst lámou hlavu pouze rodiče v malých městech! Pokud i vy stojíte před rozhodnutím, zda svou ratolest přihlásit do státní či soukromé školky, zkuste si odpovědi na vaše otázky najít v následujících řádcích.

Státní školky jsou levnější, ale mají své mouchy

Bezesporu největší výhodou státních školek je jejich přijatelná cena za tzv. školkovné. Určitě si nemyslete, že děti chodí do státních školek zadarmo. Právě rozumná cena, kterou si může dovolit vysoké procento rodičů, je příčinou toho, že jsou státní školky plné a často tak nové děti ani nepřibírají. Nevýhodou mnoha státních školek může být vzdálenost od bydliště, nevyhovující otevírací doba nebo například smíšené třídy – tedy třídy, ve které jsou věkově odlišná dítka.

soukroma-nebo-statni-skolka-titulkaZa soukromou školku si připlatíte, získáte ale individuální přístup

Oproti státním školkám stojí školky soukromé. Ty jsou typické pro menší počet dětí a vyšší měsíční ceny za školkovné. Pokud si ale rodiče připlatí, získají individuální přístup a k tomu celou řadu dalších benefitů. Do soukromé školky například můžete své dítko přihlásit kdykoli během roku – nejste tak limitováni pouze zápisy v určitý termín. Dalším bodem k dobru hrajícím do karet soukromých školek, je přístup učitelů k dětem. Tyto školky jsou menší a nebývají tudíž tak plné. Učitelky se proto dětem mohou maximálně věnovat.

Firemní školky slibují zlatou střední cestu

Kromě soukromých a státních školek jsou tu ještě školky firemní. Těch bohužel není tolik, ale v současné době se jejich počet výrazně zvyšuje. Firemní školky slouží k tomu, aby se rodiče dětí mohli dříve vrátit do práce a o jejich dítka tak bylo postaráno. A jaké výhody nabízí tento druh dětských mateřinek? V první řadě je to blízká vzdálenost od práce. Co se týče ceny, nacházíme se někde mezi statní a soukromou školkou. Nevýhodou je, že firemní školky neberou děti od rodičů, které v dané firmě nepracují. Ať si vyberete tak či onak, nezapomeňte na jmenovky na oblečení pro děti do školy a školky.

Tip redakce: Načerpejte inspiraci a zajímavé tipy.