Porod koncem pánevním

2.3.2017

V termínu porodu je 95% miminek připraveno na příchod na svět v poloze, která je k tomu více než ideální – tedy hlavičkou napřed. Zbylých 5 % s maminkou nespolupracuje a v době, kdy se očekává jejich velkolepý příchod, jsou otočeni v poloze koncem pánevním. Miminka se mohou otočit až do 36. týdne, ale jsou i případy, kdy se dítě otočilo jen několik hodin před porodem.

Co je poloha koncem pánevním?

Díky přírodě přichází děti na svět hlavičkou napřed – a má to svůj dobrý důvod! Hlavička je nejtvrdší a tvarově nejpraktičtější část těla a úkol razit cestu na svět skrze ženiny porodní cesty je tak pro ni jako dělaný. Někdy ale děti zaujímají polohu koncem pánevním. Co to je? Jedná se o polohu připomínající sed nebo dokonce klek, kdy zadeček, nožičky nebo obojí naléhá na děložní vchod.

Proč se dítě neotočí?

Pokud je mamince na ultrazvuku potvrzeno, že se její miminko neotočilo, logicky se zajímají o důvod, proč tomu tak je. Lékaři se shodují na tom, že je poloha ovlivňována některou z vad plodu či dělohy. Mezi další důvody může být i nedostatečná délka pupeční šňůry nebo její obtočení kolem tělíčka.

Rizikový porod

Porod koncem pánevním je sice známý již po staletí, ale i přesto je označován za rizikový a mnohem náročnější nežli klasický přirozený porod – a to pro miminko i maminku. Ve většině případů lékaři přistupují k císařskému řezu, což je podle nich rozumnější řešení. Hodně však záleží na přesném usazení miminka v děloze. Může být v poloze podélné, kdy je v rovnoběžné ose s osou dělohy. Může však zaujmout i polohu šikmou, kdy osa tělíčka svírá s dělohou jiný úhel. A třetí možností je poloha příčná, kdy je osa dělohy kolmá k ose miminka.

Jak miminku pomoci se otočit?

Blíží se den vašeho porodu a miminko je stále ve špatné poloze. Zkrátka se nechce otočit a vy začínáte panikařit. Možná jste slyšela o tom, že miminku můžete pomoci tzv. postavit se na hlavu a ptáte se: jak?! Mezi bezpečné metody, které byste ale měla konzultovat se svým lékařem, patří akupunktura, akupresura, moxování, homeopatika či speciální cviky v podobě stojky ve vodě nebo indického mostu.

 

Město pro děti