Jak ošetřovat pupík

25.4.2017

Pupík představuje spojení mezi maminkou a miminkem během jeho nitroděložního vývoje. Po porodu je tahle spojka přerušena, protože už není potřeba. Miminku zůstane po pupeční šňůře pahýlek, který do pár dnů od porodu opadne. Proč je tak důležité se o pupíček miminka starat? A především jak?

Pupík je nejzranitelnější místo na těle

 

V oblasti pupíku je nejtenčí kůže na těle a pupík se tak stává nejzranitelnějším místem. Po narození představuje pupík zároveň i místo, kterým může do drobného tělíčka prostoupit infekce a napáchat zde nepěknou paseku. Ošetřování pupíku je proto povinnosti každé maminky a rozhodně by se neměla opomíjet. Při zanedbané péči může okolí pupíčku zarudnout a hnisat, což je poměrně častý jev.

Odstranění pahýlku

 

Ještě v porodnici je dětem pahýlek odstraňován. Úkolem maminky je poté hlídat, zda tamponek přiložený na ráně neprosakuje krví. Maminky se nemusí bát, že by odstranění pahýlku jejich malé štěstí bolel – jedná se o mrtvou tkáň a její odstranění tak miminka vůbec nevnímají.

Jak se starat o pupíček?

 

Hodně maminek se péče o pupík bojí – mají strach, že miminku ublíží. I přesto je potřeba pravidelně pupík čistit, aby zde nevznikal mázek či jiné nečistoty, které by mohly představovat příčinu vzniku infekce. Starost o pupík by vám měly vysvětlit sestřičky na oddělení šestinedělí, nebojte se jich zeptat, pokud vám cokoli nebude jasné.

Nechte pupík větrat

 

Někdy se může stát, že se hojení pupíku prodlouží a miminko je tak domů propuštěno i s pahýlkem, který je vzpomínkou na pupeční šňůru. Pokud je to i váš případ, neobávejte se nejhoršího. Pokud má vaše miminko pahýlek, nechte jej větrat – nejlépe plenku zapínejte pod pupíčkem. Při přebalování pupík a jeho okolí dezinfikujte a po koupání kontrolujte záhyby kůže.

Město pro děti