Dovolená na začátku těhotenství? Má to svá „ale“!

29.7.2017

Je léto a k tomuto ročnímu období neodmyslitelně patří dovolené. Celý rok se těšíme na čas strávený na nějakém pěkném místě, ať už to bude u nás v Čechách nebo v některé z exotických destinací. Vidina dovolené možná láká i vás, určitě si ji po náročném pracovním roce zasloužíte jako sůl. V radosti vám ale brání jedna podstatná věc: vaše těhotenství! Pokud právě teď řešíte, zda jet na dovolenou nebo raději kvůli svému těhotenství dovču odpískat, jste tady správně!

Jet nebo raději zůstat doma?

To je otázka, nad kterou si možná i vy právě teď lámete hlavu. Na jednu stranu se strašně těšíte a už byste si nejraději užívali dovolenkového času, na stranu druhou jste rozpačité, zda vůbec můžete v tomto stavu někam vyrazit. Ještě než učiníte konečné rozhodnutí, přečtěte si dnešní článek. Odpoví vám na spoustu otázek a možná i pomůže v rozhodování.

Zvažte všechna rizika

Vyrazit si na dovolenou na samotném začátku těhotenství, které je nejrizikovější, chce trochu přemýšlení. Určitě je na místě zvážit všechna pro a proti a především si uvědomit, co je v sázce. Nechceme vás následujícími řádky strašit, ale pokud jste si o těhotenství něco zjišťovali, pak určitě víte, že v prvním trimestru podle statistik předčasně končí čtvrtina těhotenství – často z nevysvětlitelných důvodů. Tím, že odjedete na dovolenou, logicky riziko potratu nezvyšujete, ale měli byste si být jisté, že vám v místě, kam se chystáte, dokážou nabídnout plnohodnotnou zdravotní péči.

Jsou věci, kterých se budete muset vzdát

Pokud máte zaplacenou dovolenou v nějaké exotické destinaci, počítejte s tím, že se v zájmu vašeho miminka, které teď nosíte pod srdcem, budete muset vzdát určitých radovánek. Tak například pochutiny prodávané na ulici ve stáncích asi nebudou tím, čím byste se teď mohla ládovat od rána do večera. A máte dostatek informací o hygienických podmínkách ve vaší cílové destinaci? Je tam kvalitní voda? A co místní jídlo?