Děti a kapesné – jak je naučit zacházet s ním správně?

7.12.2016

Mnoho rodičů řeší otázku kapesného u svých dětí. Především jestli vůbec a v jakém věku dětem kapesné dávat. Rozhodně je dobré se pro kapesné rozhodnout, protože se tak děti postupně učí hospodařit a učí se znát hodnotu peněz. Učí se tak v dnešní době často zmiňované finanční gramotnosti.

Kdy začít s kapesným?deti-a-kapesne-telo

Mezi 4. a 5. rokem věku je dobré pořídit dětem pokladničku. Vezměte dítě do hračkářství a nechte ho, ať si pokladničku vybere takovou, jaká se mu líbí. Doma do ní dítěti vložte nějaké drobné mince, ukažte, jakou mají hodnotu, spočítejte a můžete je i třídit. Dítko se bude cítit „dospěle“ a když mu dovolíte, aby si za své peníze koupilo v obchodě nějakou drobnost či sladkost, bude na vrcholu blaha.  Se vstupem do první třídy – tedy mezi 6.a 7.rokem věku – je vhodné začít dítěti dávat pravidelné kapesné. Je na vás, jaký zvolíte interval. Můžete dávat jednou týdně menší částku nebo jednou měsíčně vyšší částku.

Jak vysoké kapesné?

Než stanovíte výši kapesného, je dobré si předem ujasnit, co si bude dítě z kapesného hradit. Na prvním stupni je vhodné, aby si děti za své kapesné kupovaly nějaké drobnosti, časopisy nebo drobné dárky k narozeninám pro rodinu či blízké kamarády. Předem si tedy s dětmi ujasněte, co by si daný měsíc chtěly za kapesné koupit. Po přepočítání peněz v pokladničce tak zjistí, kolik mohou utratit nebo zda musí spíše šetřit. Děti se tak naučí dělat vlastní rozpočet.

Nedělejte rozdíly

Dalším faktorem při stanovení výše kapesného, ke kterému by rodiče měli přihlédnout, je jak vysoké kapesné mají vrstevníci dítěte. Kapesné by tak nemělo výrazně nižší a ani výrazně vyšší než kapesné vrstevníků a kamarádů.

 

Město pro děti