Co dělat, když vám dítko odmítnou vzít do školky

15.6.2017

Stále více rodičů je nuceno potýkat se s nedostatkem volných míst v mateřských školkách. Mateřských školek je jako máku a dětí je přitom čím dál tím více.  Dostat tak dítko do mateřinky může být pro rodiče docela problém, ba dokonce můžeme tvrdit, neboj na ostré lokte. Byli jste s vaší ratolestí u zápisu a nyní vám domů přišlo rozhodnutí, že pro něho bohužel není ve školce místo. V první chvíli se většina rodičů začne bezradně chytat za hlavu a propadat panice. Co teď?! Nezoufejte, ještě není vše tak úplně ztraceno.

Jak se bránit proti rozhodnutí?

Jestliže se vaše dítě nedostalo na seznam přijatých žáků do mateřské školky, ze zákona máte 15 dnů na odvolání na odboru školství na příslušném městském či místním úřadě. Na vaši žádost bude rozhodnutí ředitelství školky přezkoumáno.

Osobní kontakt

Další možností,  díky které pro vás může svitnout jiskřička naděje, je osobní schůzka s vedením školky. Ředitele či ředitelku vybrané mateřinky tak můžete požádat o zařazení dítěte do seznamu, případně se informovat, zda se náhodou nějaké místo neuvolnilo.

I soukromá školka může být řešení

Pokud se vám nepodaří dostat dítě do státní školky, přichází v úvahu ta soukromá. Za to si rozhodně připlatíte, řádově několik tisíc korun každý měsíc, proto chápeme, že tento způsob není řešením pro každého.

Zkuste to vymyslet s rodinou

Pokud všechny výše zmíněné možnosti ve vašem případě naprosto selžou, nezbývá nic jiného, nežli se spojit s rodinou a zkusit přijít na nějaké možné řešení. Víte přece jak se říká – víc hlav, víc ví! Budete se možná divit, kdo vám podá pomocnou ruku. Jestliže vám to vaše pracovní možnosti dovolí, zkuste se v hlídání dítěte střídat s partnerem, požádat můžete i babičky, případně se poptat v širším rodinném kruhu.