Čaj z maliníku pro přípravu porodních cest

4.11.2016

Porod je pro většinu maminek stresujícím okamžikem a především prvorodičky mají z finále těhotenství nesmírné obavy: bude to bolet? A jak moc? Jak dlouho to potrvá? Co když to nezvládnu? Snad každá z nás si podobnými otázkami prošla. Není se proto čemu divit, když se maminky zajímají o to, jak si porod co možná nejvíce ulehčit a – pokud to vůbec jde – i maximálně zpříjemnit. Jednou z možností, která mezi těhulkami koluje již mnoho let, je pití čaje z listů maliníku. Že jste o tom ještě neslyšeli?

Čaj z listů maliníku

Možná jste na kontrole u svého gynekologa zaslechla rozhovor maminek o pití čaje z maliníku – poměrně rozšířeného keře nacházejícího se na celé severní polokouli – který údajně změkčuje porodní cesty a zároveň je tak připravuje na porod. Ačkoli vědci tuto teorii nikdy jasně nepotvrdili, traduje se z maminky namalinik-v-tehotenstvi-telo-clanku maminku již po mnoho let a co víc – čaj z maliníku se opravdu pije. A ve velkém!

Kdy?

Jestliže jste teprve v prvním nebo druhém trimestru vašeho těhotenství, nechte si o čaji z maliníku jen zdát. Tento odvar je totiž určený pouze maminkám, které již ukončily 34. týden těhotenství. Ptáte se proč? Vysvětlení je prosté: maliník by mohl vyvolat předčasné kontrakce, což by v raném stádiu gravidity pro vás nebylo to nejlepší.

Jak?

Odvar z maliníku připravíte tak, že si buď zajdete do lékárny a koupíte si již připravené čajové pytlíky, které jednoduše zalijete vroucí vodou, necháte chvilku odstát a poté vypijete – zpočátku se doporučuje pít pouze jeden šálek denně. Další možností je koupě sypké směsi, která se připravuje tak, že dvě čajové lžičky opět zalijete vroucí vodou a necháte chvilku louhovat. Postupně můžete šálky přidávat, přičemž maximální množství jsou 3-4 čaje denně.

Proč právě malinové listí?

Maliník je keř, který dorůstá do výšky 1-2 metrů, kvete v období od května do srpna a poté rodí plody. Právě ty jsou proslulé pro vysoký obsah vitamínů A a C. Při pití čaje se ale doporučují používat listy tohoto keře. Hodně maminek se k tomuto čaji upíná z jednoho prostého důvodu: mají za to, že jim urychlí porod. To ale není pravda. Bohužel. Maliník podporuje uvolňování děložních svalů a pánevního dna, díky čemuž může snížit porodní bolesti.